اجتماعی

استاندار گلستان منتظر اعتبارات ملی «سدچایلی» نماند/ کوچ روستائیان کاسه سد به‌زودی

ترند روز/ گلستان فرماندار مراوه تپه از تصویب اجرای طرح هادی برای 6 روستای کشف شده در سد چاییلی خبر داد و گفت: استاندار گلستان جستجوی این پروژه را آغاز کرده تا در برنامه ای بدون وام و بودجه ملی قرار گیرد.

تامین آب شرب، کنترل سیلاب، تامین آب کشاورزی، کارهای پایدار، حفظ آب، توسعه منطقه ای و تقویت مرزها پس از ساخت سد چاییلی بخشی از وعده هایی است که اهالی 6 روستای مراوه تپه را متقاعد کرده تا مشمول مهاجرت شوند. طرح. شش روستایی که از چشم انداز توسعه و آبادانی راضی بودند، هرگز تصور نمی شد چندین سال صبر کنند و پس از گذشت 15 سال هنوز پروژه به پایان نرسیده است.

حدود 4 هزار نفر از 6 روستای «قربان پیکر»، «سوزش»، «ساری قمیش»، «شورجه»، «قره قشلی» و «خوجه گلدی» در روستای مراوه تپه گلستان سال‌ها به امید مهاجرت قطعی نیستند. و ساخت سد چایلی. ناامنی برای بسیاری از ساکنان این شهرها گران شده است، مردم این شهرها به دلیل طرح مهاجرت از خدمات دولتی و همچنین وسایل برقی و گازی زیادی برخوردار نیستند و حتی برخی از آنها ندارند. خانه های مناسبی برای ساخت و ساز دارند و رنج می برند. کار سخت شده و متأسفانه همه این مشکلات دست به دست هم داده و برخی از اهالی این روستاها برخلاف میل خود به شهر کوچ می کنند و در عین حال جوانان زیادی با آن مواجه هستند. مسائلی مانند طلاق و اعتیاد به سر و صدای شهری.

با روی کار آمدن دولت امید مردم این 6 روستا برای حل مشکلات دوچندان شده است. آنها امیدوارند که رژیم سیزدهم با فعالیت های جهادی خود به این کینه ها پایان دهد و مردم را از مشکل خارج کند.

لقمان قربانی فرماندار مراوه تپه وی در گفت وگو با ترند روز، درباره آخرین اقدامات انجام شده برای رفع مشکل روستاهای مجاور سد کاسه، گفت: به دستور جهادی استاندار گلستان، آرزوی دیرینه مردم سد کاسه چالی پذیرفته میشود.

وی اجرای طرح اساسی در این روستاها را یکی از گام های کلیدی در تملک زمین برای 6 روستای سد چایلی عنوان کرد و گفت: پیشرفت چندانی نداشته است، کاسه چایلی که 15 سال پیش بازسازی شد.

فرماندار مراوه تپه افزود: مردم روستای سد کاسی چایلی از زمان ساخت این پروژه و از 15 سال گذشته تاکنون با مشکل برق و گاز مواجه بوده اند.

قربانی با بیان اینکه 400 هکتار زمین برای جابجایی اهالی 6 روستا پیش بینی شده است، تایید کرد که در هر محل دو روستا وجود دارد و 15 خرداد امسال زمان جابجایی اهالی است.

وی با بیان اینکه استاندار گلستان پیش از موعد 15 خرداد برای رفع مشکلات ساکنان این 6 شهرستان نسبت به فعالیت های جهادی اقدام کرده بود، گفت: بابا.

فرماندار مراوه تپه با بیان اینکه طبق وعده استاندار گلستان به زودی مهاجرت اهالی به 6 روستای سد چاییلی آغاز می شود، افزود: این امر باعث خوشحالی حدود 4 هزار نفر شده است.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا