عمومی

از لیون تا دوحه؛ خاطره‌ای از یک مسابقه

این دیدار که از آن به عنوان “مادر همه بازی ها” و “سیاسی ترین بازی تاریخ جام جهانی” یاد می شود، با نتیجه 2 بر یک به سود ایران به پایان رسید و اولین پیروزی این تیم در عرصه فوتبال بود. تاریخچه جام جهانی

سابقه خاطره من این است که در سال های فعالیت فرهنگی من در قطر (1376-1382) رویدادهای مهم فرهنگی و تاریخی در زمینه های مختلف رخ داده است. یکی از آنها دعوت و میزبانی مراسمی توسط «سید محمد حسین طباطبایی» قاری نوجوان و خاطره ی کشورمان و دیگری مسابقه فوتبال ایران و آمریکا در سال 1377 است که اتفاقاً !!) همزمان.

اولین رویداد این روز، دعوت سید محمد حسین طباطبایی «فرزند عالم» بود که یکی از اتفاقات بی نظیری بود که ایشان در عرصه ارتباطات دینی و دین و روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس برای ما به ارمغان آورد. . محمد حسین در آن زمان، یعنی 18 محرم 1419، کودکی شش ساله بود که آمدنش با مشکلات فراوانی همراه بود. به دلیل جوانی، پدر و مادرش مجبور بودند او را همراهی کنند. پدرش شرایط سختی را برای حضور او تعیین کرد که البته درست بود. سرانجام پس از مذاکرات فشرده با همه شرایط موافقت کردم. در کنار برنامه دعوت رسمی باشگاه ورزشی معروف «العربی» قطر بود. این مجموعه بزرگترین باشگاه ورزشی قطر است که صحنه فرهنگی مهمی نیز به آن پیوسته بود.

از لیون تا دوحه؛  خاطره بازی

ابتدا شخصیت، جایگاه، سن و هنر منحصر به فرد سید محمد حسین را به اعضای انجمن جوانان دوحه معرفی کردم. برای آنها چنین اتفاقی باورنکردنی بود، اما در نهایت با اعتمادی که به من داشتند، پیشنهاد من را پذیرفتند و دعوت انجام شد و محمد حسین به قطر آمد و یک هفته در این کشور ماند و غوغا کرد بی نظیر. و سلبقا!

از بدو ورود تا خروج، خبر شماره یک قطری ها بود. حتی قبل از ورودش به دوحه، تیترها برای او رزرو شده بود. «فخر ایران الکبری تقریباً در دوحه است» (الشرق); «به کودک معجزه گر ایرانی در فرودگاه الدوحه خوش آمدید» (الرایه); «الطفل الیایرانی المجزه وصل الدوحه» (الشرق); این حرف ها و تیترها از زمانی که او دوحه را ترک کرد ادامه داشت. جمعیت در فرودگاه قطر او را تشویق می کنند. تمامی سیستم های ترافیکی شهر مختل شده است. حتی مقامات قطری نیز در مورد برنامه های خود صحبت کرده اند.

جنبه ورزشی این رویداد بیشتر از محل موسسه میزبان قابل توجه بود. در یکی از برنامه های وی که در سالن ورزشی باشگاه العربی برگزار شد، علاوه بر صحنه، صندلی ها نیز در کف سالن چیده شد و جمعیت برای حضور در برنامه سید محمد حسین به صدا در آمدند. این برنامه برای یک روز برای خانم ها و یک روز برای آقایان است. سالن از بدو تاسیس تا به حال چنین جمعیتی را به خود ندیده است!

و احمد الخلیفی، رئیس کمیته فرهنگی، خوشحال است و ابراز خرسندی می کند که باشگاهش با جمعیت زیادی میزبان «عجایب قرن» بوده است.

آقای الانزی کاپیتان تیم ملی قطر که در آن زمان در کشورمان «علی دایی» نامیده می شد نیز به هتل محل اقامت این کودک شش ساله تیم خود رسید. و لوگوی تیم ملی قطر، سپر باشگاه الریان، پیراهن شماره 9 تیم ملی و هدیه ویژه ای به محمد حسین داد. پس از این دیدار، اولین خبر ورزشی روزنامه «المجزه و الانزی» بود، «الانزی» به دیدار دکتر دکتر رفت. محمد حسین «تفل المجزه» در هتل محل اقامتش.

اما این تمام ماجرا نیست! آنچه در این رویداد مهم است این است که مدت ها قبل از بازی ایران و آمریکا، شور و شوق این بازی در بین ایرانیان مقیم قطر، خود قطری ها و عرب های منطقه در حال گسترش بود.

هیجان و اضطراب بی سابقه ای در اطراف این رویداد ورزشی ایجاد شده است. این بازی به افتخاری برای ایران و آمریکا تبدیل شده است و هواداران جمهوری اسلامی با هر پیشینه سیاسی، مذهبی، مذهبی و قومیتی به شدت نگران نتیجه بازی و باخت احتمالی تیم ملی ایران هستند. آنها می خواستند تیم ملی ما قهرمان شود و این فقط یک موضوع ورزشی برای آنها نبود. در مجموع برد یا شکست تیم ایران تاثیری در وضعیت تیم قطر و سایر تیم های عربی نداشت. اما مشکل را در چارچوب درگیری جمهوری اسلامی و آمریکا می دیدند. در واقع این تب و نگرانی بر اساس نفرت عمومی از آمریکا بود.

فضا به قدری سنگین و آکنده از آفت بود که در اولین نشست خبری سید محمد حسین طباطبایی که حضورش مصادف با دیدار ایران و آمریکا بود، از خبرنگاران خواست نتیجه بازی را پیش بینی کنند!

از لیون تا دوحه؛  خاطره بازی

سید محمد حسین که همیشه پاسخ هایش قرآنی بود و فقط با استناد به آیاتی از کلام الله مجید، بلافاصله جوابش آیه «قلبت الروم» بود!

این پاسخ فردای آن روز تیتر اکثر روزنامه های قطر شد و مردم آن منطقه با توجه به شناختی که از محمدحسین داشتند، از این پاسخ اطمینان بسیار پیدا کردند.

شهر در روز مسابقه بسته بود. تردد در خیابان ها کمتر بود و سکوت شهر به خاطر بازی فوتبال دیده و حس می شد. در طول بازی، Dr. حمدال کواری که از فرهنگیان تاثیرگذار قطر بود و سال ها وزیر فرهنگ و مشاور وزیر و رئیس کتابخانه ملی این کشور بود و دوستان خوبی داشتیم. با هیجان و عصبی با من تلفنی صحبت کردم. زید الوصافی گفت: «دکتر. عباس! نتیجه این بازی مهم نیست. اگر معلوم شد این بازی خلاف ضرب المثل “فرزند معجزه” است، چه کنیم؟!!”

الکواری با نگرانی ادامه داد:

«عباس بگو چکار کنم؟!».

او به شدت نگران شکست نبوت محمد حسین و پیامدهای شکست این نهضت بود. نمی‌توانستم پاسخ دهم: «نه! انشاالله نتیجه اش را خواهیم دید! هنوز وقت هست، شما دعا کنید.» همچنین گفت: «همه باید نماز بخوانیم».

بازی را چه در رقابت جدی ایران و آمریکا و چه در پیش بینی محمدحسین در فضایی سخت به پایان رساندیم و ایران با نتیجه 2 بر یک برنده شد و در این پیروزی و تحقق سیدمحمد. حسین. نبوت، “کودک معجزه” “معجزه”.

جابر الحرامی روزنامه نگار سرشناس روزنامه قطری «الوطن» در سرمقاله ای با عنوان «قلبت الروم» به این موضوع پرداخت و گفت: در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی وی از نتایج بازی ایران و آمریکا. فوراً پاسخ داد: «قلبت الروم» و وقتی پرسیدند روم کیست؟ پاسخ داد: آمریکا. کی این رم تا آخر شکست خواهد خورد؟ برای شکستن شوک او؟ و حکومت او از بین خواهد رفت؟

الحرامی ادامه می دهد: (روز گذشته یک روزنامه این اقدام را پیروزی «ظالم شیطان بزرگ» خواند و این جلوه آشکار دشمنی و نفرت کشورهای عربی و اسلامی در «امت‌های بزرگ» است. شیطان که آمریکاست).

سید در همان جلسه در پاسخ به سوالی مبنی بر اشغال عراق توسط آمریکا، آمریکا را شیطان بزرگ خواند و فلسطینیان را نیز به ادامه راه انتفاضه دعوت کرد. روزنامه ها نیز در تیترهای مختلف از وی نام برده اند.

به هر حال پیروزی ایران شهر را تکان داد، ایرانیان مقیم قطر به خیابان ریختند و با بوق و پرچم ایران کارناوال شادی را آغاز کردند. قطری ها نیز در این کارناوال در خیابان ها رژه رفتند و با پیوستن به ایرانیان، جوانی و شادی مضاعف آنها در شهر به نمایش درآمد تا این رویداد برای همیشه «تاریخ» شود.

امید است فردا این اقدام شدید و پرشور در خیابان ها و فضای مجازی با همت فراوان بازیکنان در ورزشگاه «الثمامه» دوحه و تشویق و دعای هموطنان و هواداران بازگردد. جایی دیگر و این رقابت در تاریخ کشور ما خواهد ماند و تاریخ جهان برای همیشه باقی خواهد ماند.

6565

دکمه بازگشت به بالا