اجتماعی

از ذرات معلق تا ازن؛ هجوم آلاینده‌ها به شهروندان تهرانی

تهران روزهای سیاهی را پشت سر می گذارد. هوای سرد و ساکن دوباره آسمان پایتخت را غبارآلود و نفس کشیدن سخت کرد. پایتخت نشینان نیز در شرایطی به سر می برند که تنفس در انواع آلودگی ها گاهی آسیب های جبران ناپذیری به سلامتی آنها وارد می کند.

به گزارش ترند روز، همانطور که در قانون هوای پاک تعریف شده است، آلودگی هوا انتشار یک یا چند آلاینده از جمله جامدات، مایعات، گازها، تشعشعات یونیزه و غیریونساز، بوها و صدا در هوا است. ، در مقادیر و دوره هایی که کیفیت هوا را به گونه ای تغییر دهد که به سلامت انسان و موجودات زنده، فرآیندهای محیطی (اکولوژیکی) یا کار و ساختمان ها آسیب برساند یا باعث کاهش یا کاهش ارتفاع شود. در سلامت عمومی، بنابراین ترکیبات و مواد مختلف موجود در جو را می توان به عنوان آلاینده هوا توصیف کرد.

مطابق با زهرا عبادی – معاون نظارت و کنترل حفاظت محیط زیست استان تهران – بر اساس تحقیقی که در مورد فهرست آلایندگی شهرها انجام شده است، در تهران 59 درصد وسایل نقلیه و 41 درصد منابع داخلی در انتشار آلودگی هوا نقش دارند. تعداد فزاینده ای از منابع بر این باورند که آلاینده ترین آنها به ویژه در نیمه دوم سال ذرات معلق زیر 2.5 میکرون هستند، به ویژه گروه های صنعتی، پالایشگاه ها مراکزی هستند که می توانند در گسترش آلودگی هوا نقش داشته باشند.

بیشتر بخوانید: خودروها 59 درصد در آلودگی هوای تهران نقش دارند

یکی از مشکلات شهر بزرگی مثل تهران ترافیک از جمله اتوبوس های قدیمی است. ایرج حشمتی – معاون محیط زیست انسانی رئیس جمهور در حفاظت از محیط زیست – وی بی کیفیت بودن حمل و نقل عمومی در تهران را یکی از منابع آلودگی هوای تهران می داند و معتقد است توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی باید در اولویت حوزه حمل و نقل قرار گیرد.- عمومی شهرداری تهران.

وی به 9 میلیون و 800 هزار ساکن تهران و 2 میلیون و 800 هزار ساکن شناور اشاره کرد و گفت: مصرف بالای انرژی تهران نگران کننده است و با توجه به تأثیر آن در تشدید آلودگی هوا، نیاز به برنامه ریزی برای بهبود مصرف و توسعه انرژی است. انرژی های تجدیدپذیر یکی از موثرترین راه ها برای کاهش آلودگی هوا است.

بیشتر بخوانید: بهینه سازی مصرف انرژی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر راه موثری برای کاهش آلودگی هوا است

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، بررسی‌ها و دستورالعمل‌های سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی نشان می‌دهد که برخی آلاینده‌ها با توجه به میزان تولید و انتشار و همچنین با توجه به میزان خسارت ناشی از آن به عنوان آلاینده‌های رایج معرفی شده‌اند. که همیشه در بزرگترین شهرهای جهان اندازه گیری می شود و از آنها پیروی می کند. در شهر تهران بیش از دو دهه است که فرآیند پایش کیفیت هوا انجام می شود و آلودگی گازی دی اکسید کربن، اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و ازن به همراه عناصر معلق ذرات کوچکتر از 10 را شامل می شود. میکرون، اگرچه بیش از ده سال می گذرد، اما آلودگی ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون رصد می شود.

آلودگی هوای تهران

آلودگی هوا از نظر منشأ و اثرات بهداشتی بسیار متنوع است و بررسی همه آنها تقریبا غیرممکن است، بنابراین به طور کلی گروهی از آلاینده های هوا به نام آلودگی رایج شامل مونوکسید کربن، ازن، ذرات معلق، دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد است. ، با توجه به تأثیر سلامتی و اندازه. به عنوان مثال، ازن یک آلاینده ثانویه است که از واکنش شیمیایی ترکیبات آلی فرار و اکسیدهای نیتروژن در مجاورت نور خورشید تولید می شود.

ذرات معلق در اثر انتشار مستقیم یا واکنش های شیمیایی ایجاد می شوند. منابع اصلی این آلودگی سوزاندن سوخت، خودروها و موتورهای دیزلی بدون فیلتر چمن، فرآیندهای صنعتی، کشاورزی و گازهای خروجی از اگزوز، لنت، لاستیک و غیره است.

دی اکسید نیتروژن از سوختن سوخت خودروها، نیروگاه ها، صنعت، دیگ بخار و همچنین سوزاندن چوب تولید می شود.

مونوکسید کربن محصول جانبی سوختن سوخت است، به ویژه در خودروهای قدیمی که فناوری اگزوز ندارند.

دی اکسید گوگرد نیز با سوزاندن سوخت های فسیلی به ویژه گوگرد بالا، تولید برق و فرآیندهای صنعتی و منابع طبیعی مانند آتشفشان ها تولید و آزاد می شود.

جزئیات آلودگی هوای تهران و اثرات آن

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در آخرین گزارش تهیه شده توسط مرکز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1400، وضعیت آلودگی هوای تهران با استفاده از داده های اندازه گیری شده در ایستگاه های نظارت شرکت کنترل کیفیت هوا طی سال‌های 1390 تا 1399 به تفکیک آلاینده‌های مختلف و تغییر غلظت سال به سال و تعداد موارد نقض غلظت در سال در حدود دستورالعمل جدید بررسی شد. سازمان بهداشت جهانی و استانداردهای ملی برای هر آلاینده نشان داده شده است.

این مطالعه نشان می دهد که شرایط کیفی هوا از نظر آلودگی ازن، ذرات معلق کمتر از 2.5 و 10 میکرون و دی اکسید نیتروژن از مقادیر دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی برای 10 سال منتهی به 2019 و جمعیت فراتر رفته است. تهران متاثر از این آلاینده هاست.

همچنین در این گزارش نتایج مطالعات در مورد اثرات آلودگی هوا بر سلامت شامل برآورد تعداد مرگ و میر و علل مرگ ناشی از آلودگی هوا، باد، تخمین تعداد سال های از دست رفته و سال های تولیدی از دست رفته در این گزارش گنجانده شده است. برای آلودگی هوا از نرم افزار AirQ+ برای شهر تهران در سال 2019 و زیان های اقتصادی ناشی از آلودگی هوا با استفاده از دو روش ارزش آماری عمر و ارزش یک سال محاسبه شد.

در این مطالعه تعداد مرگ و میر ناشی از ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون برای گروه سنی 30 سال به بالا در مواجهه طولانی مدت برای شهر تهران طی سال 1398 بر اساس استاندارد ملی، برآورد شده است. 4122 مورد. ، که در طول سال ها افزایش یافته است.

همچنین زیان اقتصادی ناشی از مرگ ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوای آزاد تهران در سال 1398 بر اساس ارزش آماری سبک زندگی، 1.6 میلیارد دلار برآورد شده است که نشان دهنده تأثیر آلودگی هوا است. سلامت و اقتصاد مردم تهران.

نکته اصلی این آسیب عظیم این است که اگر این پول برای جلوگیری از گسترش آلودگی به جای صرف هزینه برای درمان و خسارت مصرف شود، علاوه بر کنترل عوارض مرگ و میر و بیماری های ذکر شده، منجر به دائمی و اساسی می شود. بهبود کیفیت زندگی..

مطالعه انجام شده در این تحقیق نشان داد که در طول سال 2019، تقریباً 7965 نفر برای افراد بالای 30 سال به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض غلظت بیش از 20 میکروگرم بر متر مکعب آلودگی دی اکسید نیتروژن جان خود را از دست دادند. این عدد برای آلودگی ازن در همه گروه های سنی حدود 73 است.

اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان

مطالعات مختلف نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند در بازه‌های زمانی کوتاه از چند روز تا هفته‌ها و ماه‌ها تا سال، تأثیر قابل‌توجهی بر سلامت داشته باشد. بار بیماری های مرتبط با آلودگی هوا قابل توجه است و این مشکل زیست محیطی بخش بزرگی از مرگ و میر ناشی از بیماری های عمده در سراسر جهان را به خود اختصاص می دهد.

آلودگی ازن باعث کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماری های ریوی، افزایش مصرف دارو، انتقال بستری و بستری در بیمارستان، اورژانس و مرگ زودرس می شود.

قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض ذرات معلق کمتر از 2.5 و 10 میکرون می تواند منجر به تشدید علائم قلبی عروقی و تنفسی شود و نیاز به مصرف دارو و بستری شدن در بیمارستان را افزایش دهد. لمس کردن یکدیگر
سرطان ریه عامل اصلی مرگ زودرس و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و ریوی است.

دی اکسید نیتروژن باعث افزایش بروز بیماری های ریوی، افزایش مراجعات و پذیرش بیمارستان ها، موارد اورژانسی و افزایش آسیب پذیری و شیوع بیماری های ریوی می شود.

مونوکسید کربن همچنین باعث کاهش اکسیژن رسانی به بافت ها و اندام های مختلف بدن، تشدید حملات قلبی و درد قفسه سینه، افزایش مراجعات و بستری شدن در بیمارستان می شود.

دی اکسید گوگرد همچنین منجر به افزایش آسم و افزایش علائم تنفسی می شود که به شکل گیری و گسترش علائم و عوارض بیماری های ریوی کمک می کند.

به گزارش ترند روز، کاهش استفاده از سوخت های فسیلی و اولویت سرمایه گذاری در سوخت های پاک و بدون کربن باعث افزایش سلامت و رفاه مردم و محیط زیست می شود. دنیایی با هوای پاک برای همه، دنیایی است که همه می توانند در آن پیشرفت کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا