فرهنگ و هنر

ادیان نقش مهمی در توسعه و تعمیق معنویت و اخلاق در جهان مدرن دارند

یکی از اعضای شورای خبرگان رهبری در هفتمین کنگره رهبران جهان و ادیان سنتی در قزاقستان گفت: دین نقش مهمی در توسعه و تلطیف معنویت و اخلاق در دنیای مدرن دارد.

به گزارش ترند روز، آیت الله مگامیری، یکی از اعضای شورای علمای رهبری در هفتمین کنگره رهبران جهان و مذاهب سنتی در کاخ استقلال پایتخت قزاقستان، اظهار کرد: برخی تصور می کنند که دین در دنیای امروز وجود دارد. نمی تواند در نرمش و رشد رفتار مشارکت داشته باشد و در این راه با مشکلات عدیده ای مواجه می شود.

وی ادامه داد: در واقع برخلاف چنین دیدگاه‌ها و مفروضاتی، ادیان جهانی می‌توانند در آزادی اخلاقی به شکلی گسترده‌تر و با آزادی بیشتر و افزایش قدرت، نقش آفرینی کنند.

آیت الله میگامی گفت: رفتار در دنیای امروز دارای ویژگی هایی است که به آن ابعاد اجتماعی گسترده و گستره وجود، تأثیر و بازی آن در عرصه ها و مکان های مختلف بخشیده است و ارزش در جامعه به بلوغ بیشتری رسیده و حول این ویژگی ها و ویژگی های آنهاست. . نتیجه ، ادبیات، ایده ها، گرایش ها و روش های علمی و همچنین تجربیات تحقیق شده و عملی.

اعضای شورای رهبری افزودند: جالب است که حوزه هایی که باعث می شود اخلاق در حوزه اجتماعی قرار گیرد در حال رشد و گسترش است.

وی در عین حال گفت: چون دین اساس زندگی است و ضرباهنگ عمل، اخلاق و معنویت است، توانایی بی نظیری در استفاده جدی و حداکثری از فرصت موقعیت دارد. رویکرد به اخلاق و معنویت .

تعیین آزادی هستی و نقش اخلاق در عرصه اجتماعی

آیت الله مصابی گفت: دین برای فعال شدن و تحقق بخشیدن به توانایی خود در بهره گیری از فرصت های داده شده، تقویت و تقویت اخلاق و معنویت نیازمند دو شرط اساسی است. بلکه باید از تعمیم اخلاقی به سمت شناخت مصادیق، مظاهر و نمادهای اخلاقی متناسب با زمان حرکت کنند. به عبارت دیگر سعی کنید مفهوم اخلاقی را بسازید، به روز کنید و تجدید کنید و امکان وجود و نقش اخلاق را در جهان اجتماعی درک کنید.

این عضو شورای خبرگان رهبری تاکید کرد: باید بدانند اخلاق در حال حاضر از چه لحاظ است و می تواند بیشتر شود و به عبارتی منشأ این کار چیست؟ چه مسئولیت اجتماعی می بیند؟ نیاز جامعه به اخلاق چیست؟ همچنین باید بدانند اخلاق و معنویت در جامعه امروز چگونه، در چه ادبیات و در چه بستری باید ابلاغ شود؟

وی فرصت ها و زمینه های توسعه اخلاق و معنویت را در جهان برشمرد و گفت: متمایز از دیگران، اکنون در حالی که مرزهای خود را حفظ می کند به اخلاق روی آورده و بر حل مشکلات عدیده ای که با آن مواجه است تمرکز می کند. به عبارت دیگر، اخلاق به استعاره ای جدی و ضروری برای قانون تبدیل می شود تا خلأهایی را که با آن مواجه است پر کند. این روند تا جایی پیش رفته است که اصطلاح اخلاق حقوقی ابداع شد

آیت الله میمیری افزود: اصطلاح اخلاق حقوقی تعریفی از قانون، قاعده یا منشور رفتاری است که از یک سو ویژگی اخلاقی تکلیف در قبال فرد و جامعه را در کسب و کار مشخص می کند. از سوی دیگر، حتی منعکس کننده مفروضات و رویه های اساسی نظام حقوقی است که صاحبان این شرکت ها در آن فعالیت می کنند.

اعضای مجلس خبرگان رهبری گفتند: دین که به اخلاق صاحبان مشاغل و نحوه ارتباط با مشتریان توجه داشت، می‌تواند با تکیه بر افراد قوی و قدرتمند، اصول جدیدی را ارائه دهد که در حوزه اخلاق کاربردی قابل استفاده است. و آن را به عنوان سند اساسی و پشتوانه اخلاق عملی در دنیای امروز قرار داد.

ایجاد مسئولیت در بین انسانها؛ از کار خاص دین بزرگ

آیت الله میگامی درباره ساختاری بودن اخلاق گفت: در گذشته به اخلاق مربوط به نظام، ساختار و نهادهای کلان جامعه توجه نمی شد. اما اخلاق می تواند در ترمیم ساختار اجتماعی نقش داشته باشد و بخشی از شالوده جامعه را افراد غیراخلاقی انجام نمی دهند.

وی با بیان تعریفی از اخلاق اجتماعی، گفت: اخلاق اجتماعی به دنبال و پیشنهاد سطحی از اخلاق مرتبط با نهادها، نظام ها، ساختارها و روابط اجتماعی است و سه کاربرد اصلی دارد که باعث رشد شجاعت اخلاقی، اعتقاد اخلاقی و کارآمدی اخلاقی می شود. به عنوان یک سطح از جامعه، گنجاندن اخلاق در فرهنگ اجتماعی و در نهایت با داشتن مهارت های خاص می تواند نقش مهمی در حل مشکلات اجتماعی داشته باشد.

این عضو هیئت علمای رهبری ادامه داد: مذاهبی که همواره به دنبال شکل‌دهی روابط اجتماعی بوده‌اند، اکنون باید بر گردهم‌آمدن، تمرکز بر دیدگاهی عمیقاً اخلاقی و مشترک دستگاه‌ها و نهادهای خود تمرکز کنند و با اصلاح نظام، نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند. ادبیات اخلاقی .

آیت الله میقری با تاکید بر نقش اخلاق در ایجاد مسئولیت اجتماعی و اثربخشی بیشتر آن گفت: رفتار صحیح انسان در جامعه بدون مسئولیت پذیری ممکن نیست. یکی از وظایف خاص دین ایجاد مسئولیت در انسان است و رشد اخلاق از وظایف مهم دین به شمار می رود.

بر اساس این خبر، هفتمین کنگره رهبران جهان و ادیان سنتی (22 تا 24 سپتامبر) با حضور پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، احمد الطیب، شیخ الازهر مصر، اربش، رئیس جامعه دینی ترکیه و الله شکور پاشازاده، رئیس اداره مسلمانان قفقاز، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی. که باید انجام شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا