عمومی

ادامه کار در میانکاله ، برخلاف دستور رئیسی

بر اساس اطلاعات دریافتی، روند تخریب مراتع و اجرای طرح با قوت و شتاب ادامه دارد تا در مواجهه با چنین رویداد بزرگی با شرایط شتاب اقدامات مناسبی انجام شود.

مدتهاست فعالان اجتماعی، محیط بانان و اعضای کانون وکلای دادگستری و همچنین برخی کمیسیون ها و تشکل های فعال در حوزه محیط زیست از جمله وکلای فعال در این حوزه، اعضای کانون وکلا جناب آقای دسمه هستند. واجد اهمیت زیاد. اقدامات در حوزه قانون با توجه به مقررات داخلی و کنوانسیون های بین المللی دلایل مخالفت با پروژه پتروشیمی میانکاله را بیان کرده اند.

بر اساس ماده ۲ موافقتنامه حفاظت از محیط زیست دریای خزر و بند ۱ ماده ۷ کنوانسیون منعقده بین کشورهای همسایه دریای خزر و قانون دسترسی دولت ها به جمهوری اسلامی ایران. در خرداد 1384 به تصویب پرسشنامه اسلامی رسید و به تأیید شورای نگهبان رسید. گاز و نفت در سواحل شمالی خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد. با توجه به همین مقررات علیرغم اینکه به موجب رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تعداد دعاوی موضوع ابطال تبصره 1 ماده 1 و ماده 3 ق. 539/1/92 مورخ 8/2/1392 انجمن صنفی مدیران جنگل و شهر و همایش رودخانه های مرتع تعریف کرد: (به دلیل 1 ماده 1 نحوه محاسبه حقوق بهره برداران مرتع که تعریف شده است.

بنابراین، با فرض اینکه اصل بر این است که در مدت واگذاری زمین، حق واگذاری زمین به دیگری وجود نداشته باشد، الزام به پرداخت حقوق عرفی در روزی که مالک زمین برای استفاده از زمین قرارداد دارد. زمین متناقض است در این خصوص واگذاری 90 هکتار از اراضی در محدوده طرح آمایش منطقه بدون موافقت ذی نفع مغایر با حکم دیوان عدالت اداری و مغایر با یکدیگر است.

علاوه بر موارد ذکر شده، لازم به ذکر است که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه و آیین نامه اقدام زیست محیطی در طرح های کلان تولیدی … آیین نامه در شورای عالی محیط زیست که تعریف شده است. با این کار و مطابق با قوانین و مقررات بین المللی، دارای مستندات کافی و قابل اعتماد برای جلوگیری از استقرار گروه های پتروشیمی در منطقه میانکاله و سه استان شمال کشور است. آیا دولت تصمیمی برای اجرای این طرح در شمال کشور گرفته است؟ به ویژه سیاست کلی سامانه تعیین کننده اجرای چنین طرحی در خلیج فارس و دریای عمان است. صرف نظر از تعریف و کارکرد، ممکن است این سوال مطرح شود که آیا موقعیت و وسعت محیط در استان های حاشیه دریای عمان و خلیج فارس برای چنین رویدادی مناسب است؟ اولویت های منطقی راه اندازی پروژه و راه اندازی خط تولید در بحث صادرات و روابط بین الملل احداث پروژه در خلیج فارس و دریای عمان نزدیک به سمت راست است.

* وکیل

دکمه بازگشت به بالا