اجتماعی

اختلال دوقطبی و شایع‌ترین انواع آن

اختلال دوقطبی یک وضعیت سلامت روان است که در آن فرد دچار نوسانات خلقی قابل توجهی می شود (کاهش یا افزایش نوسانات خلقی).

به گزارش ترند روز، در این بیماری، فرد در فواصل زمانی دو حالت خلقی متفاوت را تجربه می‌کند که عبارتند از حالت‌های خلقی بالا یعنی دوره‌های شیدایی یا هیپومانیا و خلق پایین یعنی دوره‌های افسردگی.

امکان نوسانات خلقی نیز وجود دارد و به همین دلیل ممکن است فرد همزمان احساس شادی و افسردگی کند.

علائم و نشانه های اختلال دوقطبی متفاوت است و بسیاری از این علائم ممکن است نتیجه مشکلات جسمی یا روحی دیگری باشد که تشخیص بیماری را دشوار می کند.

با توجه به خط سلامت، چهار نوع شایع اختلال دوقطبی وجود دارد که “اختلال دوقطبی جنسی نوع 1” و “اختلال دوقطبی نوع 2” شایع ترین آنها هستند.

دوقطبی یک نوع است

در این نوع اختلال دوقطبی، فرد یک دوره ذهنی به نام شیدایی را تجربه می کند. برای اینکه خلق و خو به عنوان یک دوره شیدایی در نظر گرفته شود، باید معیارهای زیر را داشته باشد:

* زمانی که تغییر در خلق و خو یا رفتار یک فرد برخلاف رفتار عادی باشد.

* افراد بیشتر روز و تقریباً هر روز در دوره های شیدایی این حالت را تجربه می کنند.

حداقل یک هفته طول می کشد یا آنقدر شدید است که فرد نیاز به درمان فوری در بیمارستان دارد.

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی نوع 1 نیز اغلب دوره هایی از افسردگی را تجربه می کنند، اما برای تشخیص این نوع اختلال دوقطبی نیازی به تجربه افسردگی آشکار نیست. همچنین، اگر فردی بخواهد به اختلال دوقطبی نوع 1 مبتلا شود، نباید هیچ بیماری یا بیماری خاص دیگری که باعث بروز علائم شود، داشته باشد.

دوقطبی دو نوع است

اختلال دوقطبی نوع 2 شامل نوسانات خلقی نیز می شود، اما علائم افسردگی احتمالاً شایع ترین هستند و علائم شیدایی شدت کمتری دارند.

برای تشخیص اختلال دوقطبی نوع 2، فرد باید معیارهای زیر را داشته باشد:

تجربه حداقل یک دوره “افسردگی اساسی”.

حداقل یک دوره هیپومانیا داشته باشید.

* فرد نباید بیماری یا بیماری خاصی داشته باشد که باعث علائم او شود.

اگر فکر می کنید شما یا اطرافیانتان علائم این بیماری را دارند، ابتدا باید به متخصص مراجعه کنید و در نهایت پزشک بیماری را تشخیص می دهد. دارو درمانی و روان درمانی به افراد مبتلا به این بیماری کمک می کند تا علائم خود را مدیریت کنند و کیفیت زندگی خود را تا حد امکان بهبود بخشند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا