عمومی

احداث پتروشیمی در میانکاله؛ اقدام نحس سال!

در اینجا دو یا سه نکته وجود دارد که ممکن است مورد توجه قرار نگیرد:

همه ما می دانیم که این گروه در خارج از کشور تلاش می کند تا وضعیت ایران را بدتر کند. یک روز گفتند وضعیت برجام “بسیار مرگبار” است، یک روز گفتند “رفتار خشونت آمیز” با زنان است، یک روز صدای “کاهش ارزش پول ملی” بود، یک روز اطلاعات نادرست از ناسا پخش کردند. . که «سی سال است» ایران غیرقابل سکونت شده است» و … یکی از دلایل آن انتقال سرمایه های اقتصادی و اجتماعی کشورمان به نقاط دیگر است. اما جای تأسف دارد که به نظر می رسد گروهی در درون آن که اصرار دارند سرزمین پرافتخار کشور را به یغما ببرند و ثروت ملی را به یغما ببرند و هیچ کس جلوی آن را ندارد و این گروه ها می خواهند بگویند ایرانی فقط زمین برای کارگاه ساختمانی مناسب است! می گویند در ایران قانون ارزشی ندارد و ریز و درشت خلاف قانون و بی قاعده و بدون جای امید در همه عرصه ها عمل می کنند!

آیا می توان در نزدیکی یکی از معدود تالاب های کشور و در زمینی که بیشتر روزهای سال چند سانتی متر زیر آب است و در استانی سرسبز و طبیعی و بدون سرمایه گذاری خاص پذیرای میلیون ها گردشگر باشد، ایجاد کرد. هر سال؟ کار» (که این پروژه دروغ می‌گوید و بسیاری از مشاغل دیگر را از بین می‌برد) یکی از بزرگترین صنایع آلاینده را با هزینه میلیاردی ایجاد کرده است؟! گفته می‌شود اهداکننده این پروژه بخش خصوصی است؛ اما جدای از اینکه ما در ایران افراد خصوصی سالمی نداریم که بتوانند از این همه سرمایه استفاده کنند، سوال اینجاست که این افراد خصوصی چقدر زمینی مانند میانکاله خریدند؟آیا اینها خسارت منابع آبی ناشی از آلودگی پتروشیمی را چگونه جبران خواهند کرد؟ آیا برای این صنعت مواد اولیه و انرژی می خرند؟بانک ها و بودجه ملی چقدر می گیرند و قیمت چقدر افزایش می یابد؟زندگی با آن؟آلودگی نوری پتروشیمی که کل را مختل می کند چه خواهند کرد. تالاب و زندگی پرندگان؟

این یک ایده دیگر است آیا انقلاب اسلامی نباید وابستگی کشور به نفت را از بین ببرد؟ در شمال و جنوب کشور در مراتع و پارک ها و فرودگاه ها و وسط باتلاق ها و دریاها برای به دست آوردن نفت خرج زیادی می کنیم؟ آیا رهبرانقلاب چند روز قبل از این اصلاحات تلخ، برای دومین بار در چند سال اخیر، بر حفظ محیط زیست تاکید نکردند؟! اما چرا استادان احترام نمی گذارند که با توجه به افزایش دمای زمین بهترین مکان برای نفت و گاز در اعماق زمین است؟!

شکی نیست که ساخت این مجموعه و منافع حاصل از ثروت عمومی کشور به جای سود حاصل از تولیدات، فردی را در استان برای ادامه پروژه به چهره ای برجسته تبدیل کرده است. اهمیت نده …. بوی آزاردهنده نفت بخش بزرگی از تاریخ و کشور ما را خفه کرده است … زیاد دور نشوید!

* بازیگران محیط زیست

4747

دکمه بازگشت به بالا