اجتماعی

اجبار در تعویض شناسنامه‌های قدیمی/مشکل در اخذ خدمات در صورت نداشتن شناسنامه جدید

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: همه شهروندان هر چه سریعتر نسبت به تعویض شناسنامه قدیمی خود و دریافت شناسنامه جدید اقدام کنند زیرا در آینده برای دریافت خدمات در شناسنامه قدیمی خود با مشکل مواجه خواهند شد.

به گزارش ترند روز، شناسنامه ایرانی سند رسمی هویت و تابعیت ایرانی است و برای شناسایی ایرانیان و تایید هویت آنها استفاده می شود. یکی از مهمترین مدارک در ایران شناسنامه و کارت ملی است.

شناسنامه یکی از مدارک هویتی در ایران است که باید توسط سازمان ثبت احوال کشور برای هر شهروند ایرانی صادر شود. اولین شناسنامه ایرانی در 12 آذر 1297 برای یک زن در دوره قاجار صادر شد.

با ورود نظام حقوقی در ایران و ثبت سیستماتیک چهار واقعه (ولادت، فوت، ازدواج و طلاق)، دفتری برای ثبت این چهار واقعه تأسیس شد. در آن زمان ایرانیان به اندازه امروز نسبت به استفاده از زبان عربی حساس نبودند. به همین دلیل نام این دفتر را «دفتر ثبت اربعه» گذاشتند، اما بعداً اربعه حذف شد.

سندی که این چهار شرط در آن نوشته شده بود سجل نام داشت که البته بی سوادان آن زمان به اشتباه آن را سه کتاب می نامیدند ولی یک کتاب بیشتر نداشتند. بعدها از سجل به عنوان شناسنامه یاد شد. اما برخی هنوز به جای شناسنامه از سه کتاب یا سجیل یا سجیل در سخنرانی خود استفاده می کنند.

جالب است بدانید که با نگاهی به اولین شناسنامه ها مشخص می شود که بر روی آنها مهرهای مختلفی وجود دارد (سود قند، سرشماری، سرشماری و …) که اطلاعات کمی در مورد اقتصادی و اجتماعی می دهد. در آن زمان..

شناسنامه و پاسپورت سبز و قهوه ای

شناسنامه جدید که هم اندازه و هم شکل «گذرنامه» است، با توجه به گروه سنی زیر 15 سال و بالای 15 سال در دو رنگ سبز و قهوه ای صادر می شود. در مرحله اول این طرح، انجمن کشیش مدنی برای این کودک شناسنامه کامپیوتری با جلد سبز و بدون فضای عکس صادر کرد. همچنین در این مرحله سازمان ثبت احوال به متقاضیانی که به سن 15 سالگی رسیده اند شناسنامه ای با ماسک قهوه ای ارائه می کند تا از شناسنامه خود عکس بگیرند.

این شناسنامه ها از نظر اطلاعات مندرج در آن هیچ تفاوتی با شناسنامه های قبلی ندارند و تنها جایی برای نوشتن کد ملی وجود دارد که در شناسنامه های قبلی وجود نداشت. ارتقای ایمنی و امنیت شناسنامه ها و معرفی خودکار ثبت و شناسایی یکی از مهم ترین ویژگی های شناسنامه جدید است و وجود لمینت و اعمال هولوگرام در صفحه اول شناسنامه در رایانه می باشد. یکی دیگر از ویژگی های این شناسنامه ها.

تغییر شناسنامه های قدیمی الزامی است

هاشم کارگر، رئیس سازمان ثبت احوال کشور در گفت وگو با ترند روز. وی در خصوص لزوم تعویض شناسنامه قدیمی گفت: سالانه حدود 3 میلیون و 500 تا 4 میلیون شناسنامه جدید صادر می شود. اما ممکن است این شناسنامه ها درخواست های مکرر باشند، یعنی شخصی قصد عکس گرفتن از شناسنامه را داشته باشد یا شناسنامه در جای خود قرار نداشته باشد یا گم شده باشد.

وی درباره تعیین مهلت برای تعویض شناسنامه نیز گفت: تمدید شناسنامه بسیار ضروری است، در صورتی که مهلت انجام این کار مشخص نشده است اما مردم برای دریافت خدمات به مشکل برمی خورند؛ در صورتی که مهلتی برای تعویض شناسنامه در نظر گرفته نشده است. از این رو باید سریعا اقدام کرد و شناسنامه جدید دریافت کرد، زیرا خدمات دریافتی آنها را در کشور تسهیل می کند و مشکلی برای آنها ایجاد نمی شود و از طرفی داده های انجمن ثبت احوال نیز بیشتر است. تکمیل و همچنین ارائه خدمات الکترونیکی به شهروندان را تسهیل خواهد کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا