اجتماعی

آیا درِ خانه «مجید» به روی مردم باز می‌شود؟

هوشنگ مرادی کرمانی از خانه قدیمی خود به عنوان زادگاه داستان «مجید» یاد می‌کند، خانه‌ای که باید «خانه‌ای با تاریخ» باشد، اما به گفته همسایه‌ها چندان خوب نیست و بیشتر جایی که کاریکاتور در آن است. خواب زده ها و معتادان

به گزارش ترند روز، می خواهیم در آغاز هفتاد و نهمین سال هوشنگ مرادی کرمانی (16 شهریور 1323) بنویسیم «تو که غریب نیستی». او به دنیا آمد و بزرگ شد، بگذار ببینند، در خانه قدم بزنند و قصه بشنوند، اما تاریخ این خانه به تلخی «دانه خیار» است، هر چند امیدواریم تلخی آنها کوتاه باشد و به کاممان بنشیند. شیرین شیرین”.

هوشنگ مرادی کرمانی از اواخر دهه 50 تا اوایل دهه 70 سال هاست در خانه ای در کوچه پس کوچه محله امامزاده یحیی در بافت تاریخی تهران زندگی می کند.سره امین حضور، کوچه آبشار غربی، کوچه شهید هداوند، روبروی «بدر» دبستان، انتهای کوچه شیرازیها، شماره 27 سابق.

آیا درب خانه مجید به روی مردم باز می شود؟

آیا درب خانه مجید به روی مردم باز می شود؟

آیا درب خانه مجید به روی مردم باز می شود؟

یافتن آن به دلیل محبوبیت دبستان «بدر» کار سختی نبود زیرا بخشی از فیلم «گوزن ها» مسعود کیمیایی در آنجا ساخته شد. مرادی کرمانی در ابتدای گفتگوی ما گفت: در این خانه نگهبان است. به انتظار حضور نگهبان از راهرو رفتم و برگشتم و به خانه آمدم اما در بسته بود و قفل جوش داده شده بود. از شکل ظاهری دیوارهای بیرونی مشخص است که از مرمت خبری نیست و وضعیت درها، قفل ها و ترک های قابل مشاهده نیز نوید خوشی را نمی دهد.

زنگ همسایه را از دیوار می زنم. بچه ای در را باز می کند و پشت سرش مادر خانه می آید، از چهره و قیافه اش معلوم است که مدت زیادی است ایران نبوده اند.

از او در مورد خانه می پرسم. وی خاطرنشان کرد: حدود 10 ماه است که در همسایگی این خانه زندگی می کنند و از تاریخچه این خانه اطلاعی ندارند. در ادامه داد: در چند ماهی که در این خانه زندگی می کردند، چندین بار این اتفاق افتاده بود، شهرداری معتادان را بیرون کرد و در را قفل کرد و رفت و بعد از چند روز، آبی که از آسیاب برگشت و قفل را شکست و وارد خانه شد.گفت اهل شهرستان است.گفتم به من خبر بده و رفت.

همسایه ها دیگر در خانه نیستند. و من نمی توانم از همسایه ها بپرسم. از چند نفر در مورد محله و خانه می پرسم معمولا جواب می دهند. دو نفر که نمی دانستند نویسنده «قصه های مجید» همسایه آنهاست، از این موضوع خوشحالند.

اما تاریخچه این خانه چیست؟ در آبان ماه 1392 اعلام شد که شهرداری منطقه 12 از منزل مرادی کرمانی بازدید کرده و قصد دارد فرهنگسرا در آن منطقه ایجاد کند. خانه موعودشان هم جنبه کتابخانه ای دارد و هم خانه داستان و ادبیات کودکانه به نام «کاسه خانه».

مرادی کرمانی نیز درباره این خانه به ترند روز گفت: این خانه 80 سال پیش ساخته شد و من 28 تا 27 سال در این خانه زندگی کردم. نمونه نوشته های من در این خانه است. من اینجا ازدواج کردم و زایمان کردم. 80 درصد کار من در این خانه انجام شد و معروف ترین آنها «قصه های مجید» در این خانه نوشته شد. یکی از پسر عمویم می گوید این خانه محل تولد مجید است. مجید در اینجا در رادیو، کتاب و سپس تلویزیون به دنیا آمد و بزرگ شد.

علی محمد سعادتی، شهردار سابق منطقه 12 در گفت و گو با ترند روز، اظهار کرد: مرادی کرمانی از سردمداران ادب و فرهنگ این دیار است. ما خوشحال شدیم که خانه او در منطقه 12 است و بسیاری از رمان های کودک و نوجوان او که در سطح ملی و بین المللی تحسین شده است، در این خانه نوشته شده است. ما با او و سایر علاقمندان تماس گرفتیم و به ما کمک کردیم تا با آنها تفاهم کنیم و این خانه را بدست آوریم. مقرر شد یکی دو تخته سنگ مجاور این بنا در اختیار شهرداری باشد تا مجموعه ای فرهنگی در حوزه ادبیات و تاریخ کودک ایجاد شود. کار مطبوعاتی انجام شد و طرح مفهومی را در آنجا تدوین کرده بودیم، اما من از منطقه 12 جدا شدم و این موضوع در کنار بسیاری از برنامه های پر اولویت دیگر عقب افتادگی و اولویت بندی و برنامه ریزی در منطقه پیدا شد.

به گفته وی، این خانه باید موزه باشد و آثار، عکس ها و فیلم ها، جوایز و مکان های فرهنگی و آموزشی در زمینه داستان نویسی و ادبیات برای کودکان نیز به نمایش گذاشته شود. و جوانان

اگرچه مرادی کرمانی به او هویت و اصالت نوشتن تاریخش را داده است، اما هنوز شایسته ثبت در فهرست آثار ملی شناخته نشده است که از هم نشینان نیز تبعیت نکرده است. به گفته یکی از همسایه ها وضعیت خانه به نظر می رسد بهتر از دوران شهرداری که در دست مرادی کرمانی و مستاجر بوده است.

البته خانه مرادی کرمانی تنها خانه ای نیست که هنوز بلاتکلیف مانده است، بلکه وضعیت خیابانی است که به نام چهار کودک و نویسنده جوان از جمله این نویسنده نامگذاری شده و پس از مدتی با بازگرداندن برگه ها تابلوهای تبلیغاتی را برداشتند. . ، هنوز مشخص نیست

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا