آمریکا با استقرار ناو و جنگنده به حرکت روسیه پاسخ داد

به گزارش ترند روز طی روزهای گذشته مسکو سه کشتی و یک زیردریایی هسته ای را برای آنچه که مقامات آمریکایی می گویند مجموعه ای از رزمایش های نظامی گسترده هوایی و دریایی خواهد بود و اولین در نوع خود در حداقل پنج سال اخیر به شمار می رود، به دریای کارائیب فرستاد.

به نقل از ترند روز وزارت دفاع روسیه هم در بیانیه ای اعلام کرد رزمایش ها از سه شنبه در اقیانوس اطلس آغاز شد و ناوچه مافوق صوت و زیردریایی با قابلیت حمل کلاهک اتمی، حمله به گروهی از کشتی های دشمن را شبیه سازی کردند.

مشخص نیست که آیا این ناوچه مجهز به موشک های مافوق صوت است یا خیر، اما جامعه اطلاعاتی ایالات متحده ارزیابی کرده است که هیچ یک از کشتی های روسی حامل سلاح هسته ای نیستند.

یک مقام فرماندهی شمالی ایالات متحده سه شنبه به وب سایت خبری مک کلاچی و میامی هرالد گفت، در حالی که دولت بایدن گفته است که نگران فعالیت روسیه نیست، با این وجود مجوز استقرار سه ناوشکن قدرتمند و یک هواپیمای شناسایی زیردریایی را در این منطقه صادر کرده است.

این مقام فرماندهی شمالی آمریکا گفت: «طبق رویه های استاندارد، ما به طور فعال کشتی های روسی را در حین عبور از اقیانوس اطلس در آب های بین المللی زیر نظر گرفته ایم. تجهیزات هوایی و دریایی تحت فرماندهی شمالی ایالات متحده، عملیاتی را برای تضمین دفاع از ایالات متحده و کانادا انجام داده اند. استقرار روسیه بخشی از فعالیت های معمول دریایی است که هیچ تهدید یا نگرانی مستقیمی برای ایالات متحده ایجاد نمی کند.»

استقرار تجهیزات ایالات متحده شامل سه ناوشکن با موشک هدایت شونده، کشتی گارد ساحلی و یک هواپیمای گشت دریایی بوئینگ P-8 است.

طی روزهای گذشته، یک مقام ارشد دولت با تایید برنامه های استقرار روسیه، گفت نیروی دریایی ایالات متحده «هر موضعی که لازم باشد برای ردیابی و نظارت» بر فعالیت های آنها در حین انجام مانورها اتخاذ خواهد کرد.

از سوی دیگر چندین مقام گفتند که حضور کشتی های روسی در بنادر ونزوئلا هم امکان پذیر است. دولت بایدن پیش بینی می کند که این رزمایش ها با رزمایش های دریایی جهانی توسط روسیه که شامل اعزام هایی از دریای کارائیب به اقیانوس آرام جنوبی است، به اوج خود می رسد.

نیروهای مسلح کوبا هفته گذشته اعلام کردند ناو موشکی روسی آدمیرال گورشکوف، زیردریایی اتمی کازان، نفتکش پاشین و یدک کش نجات نیکولای چیکر در تاریخ 12 ژوئن وارد آبهای کوبا می شوند و یک هفته در آنجا خواهند ماند.

کاربران وب سایت «مارین ترافیک.کام» (marinetraffic.com) در روزهای اخیر موقعیت کشتی های آمریکایی و روسی را ردیابی کرده اند. به گزارش این وب سایت، یدک کش روسی نجات دریایی نیکولای چیکر صبح سه شنبه در 26 مایل دریایی از «کی لارگو» فلوریدا (Key Largo) مستقر شد.

مقامات آمریکایی، «نزدیکی پرخطر» کشتی های روسی را تایید و تاکید کردند که آنها در آب های بین المللی باقی مانده اند.

311311

دکمه بازگشت به بالا