اجتماعی

آمارهایی از مرگ و میرهای ناشی از مصرف «سیگار» و دود آن

بر اساس آمارهای منتشر شده، سالانه حدود 7 میلیون نفر در سراسر جهان به طور مستقیم و غیرمستقیم بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند که از این تعداد بین 5 میلیون تا 800 هزار نفر سیگاری معمولی و بین یک میلیون تا 200 هزار نفر درگیر دود سیگار هستند.

به گزارش ترند روز، نگاهی به آمار استعمال دخانیات نشان می دهد که استعمال دخانیات در نقاط مختلف جهان بسیار رایج است، اگر نه تنها سیگار بر سلامت انسان تأثیر می گذارد، بلکه «دخانیات» تهدیدی برای محیط زیست است. منصور براتی، دستیار پژوهشی در موسسه کدرس، گفت: «دخانیات اغلب اولین چیزی است که جوانان به آن روی می آورند.

به گفته براتی، بر اساس گزارش سازمان ملل از هر چهار دانش آموز 13 تا 15 ساله در جهان، یک نفر سیگار کشیدن را تجربه کرده و حتی قبل از 10 سالگی از آن استفاده کرده است.

او گفت: «پسران بیشتر از دختران از دخانیات استفاده می کنند.

از هر 10 دختر بین 13 تا 15 سال در سراسر جهان یک نفر سیگار می کشد

دستیار پژوهشی موسسه کادرس می گوید: «از هر 10 دختر بین 13 تا 15 سال در سراسر جهان یک نفر سیگار می کشد و این میزان برای پسران در سراسر جهان به یک نفر می رسد.

براتی می گوید: اروپایی ها بالاترین میزان مصرف دخانیات را در بین جوانان دارند و آسیا و آفریقا در انتهای جدول قرار دارند، اما این روند با کاهش مصرف دخانیات در کشورهای اروپایی در حال تغییر است.

افراد کم درآمد بیشتر از افراد پردرآمد دخانیات مصرف می کنند

تخمین زده می شود که سالانه 7 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر استعمال دخانیات یا دود سیگار جان خود را از دست می دهند

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان مصرف دخانیات در طبقات پایین نسبت به طبقات بالا بیشتر است، افزود: سالانه حدود 7 میلیون نفر در سراسر جهان وجود دارد که به طور مستقیم و غیرمستقیم زمین بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند، یعنی حدود 5.8 میلیون نفر. افرادی که به طور منظم سیگار می کشند و حدود 1.2 میلیون نفر که به دود سیگار آلوده شده اند و از سایر مشکلات سلامتی رنج می برند.

آمار اثرات مضر سیگار بر محیط زیست

وی گفت: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، 600 میلیون درخت برای تولید تنباکو در سراسر جهان قطع شده است. مصرف جهانی سیگار 84 میلیون تن دی اکسید کربن را در هوا منتشر می کند و تأثیر زیادی بر گرمایش جهانی دارد. تاکنون 22 میلیارد لیتر آب توسط تولید جهانی تنباکو مصرف شده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا