بین الملل

آخرین موضع آمریکا در مورد مذاکرات: توافق با ایران زود حاصل نمی‌شود/مذاکرات را ادامه می‌دهیم

وزارت خارجه آمریکا می گوید مذاکرات هسته ای با ایران وضعیت خوبی ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخشی دیگر از بیانیه خود اعلام کرد که هیچ امکانی برای توافق اولیه با ایران نمی بینم. وی گفت واشنگتن به مذاکرات ادامه خواهد داد.

ند پرایس در بخشی دیگر از بیانیه خود به مطبوعات گفت که واشنگتن از روابط کنونی ایران و اتحادیه اروپا اطلاعی ندارد.

اگرچه ایالات متحده طرفی است که برجام را رها کرده و تعهدات خود را نقض کرده است، اما پرایس اعلام کرد که دولت ایران تصمیمات لازم را برای بازگشت به توافق نگرفته است.

پیشتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با سایت المانیتور گفته بود که تهران نیازی به مذاکره بیشتر با آمریکایی ها نمی بیند، اما در صورت موافقت واشنگتن، ایران آن را تکذیب نخواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به اینکه به دلیل عدم انجام مذاکرات مستقیم، ایران از دور جدید مذاکرات غیرمستقیم با تسهیل اتحادیه اروپا حمایت می کند، گفت: لزوماً نیازی به چنین مذاکراتی نمی بینم. زیرا موضع ایران در دور قبل این بود که توافق شفاف‌تر و شفاف‌تر بود

با وجود این، وی توضیح داد: اما اگر آمریکایی ها احساس کنند که لازم است گام جدیدی در مذاکرات توسط ناظران – (منظورم جوزپ بورل و اتحادیه اروپاست) برداشته شود، آن را رد نمی کنیم.

دور جدید مذاکرات برای لغو تحریم های ایران پس از پنج ماه وقفه در 13 اوت در وین آغاز شد. این مذاکره به مدت چهار روز ادامه یافت و 26 مردادماه با پرواز هیئت های شرکت کننده به پایتخت پایان یافت.

نتیجه این مذاکرات پس از آن صورت گرفت که “جوزف بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای در روزنامه فایننشال تایمز اعلام کرد که بسته ای از پیشنهادات را ارائه کرده است – ایده های جدید روی میز که شامل راه حل های جدید است. در مورد لغو تحریم ها و روند هسته ای در ایران.

تحلیلگران می گویند برخی عوامل مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا از دلایلی است که دولت بایدن در چند ماه اخیر نتوانسته به برجام بازگردد.

بایدن در سال 2021 پس از آنکه سیاست فشار حداکثری بر ایران نتوانست به اهداف خود دست یابد، به قدرت رسید. این سیاست علاوه بر ناکامی در دستیابی به توافق هسته ای جدید، شکافی را در روابط بین کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس ایجاد کرده است که اثربخشی نظام تحریمی را به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا به خطر انداخته است. سیاست و از همه مهمتر تقویت کننده روند استکبارستیزی در ایران است. .

جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها، تضمین پایداری برجام و حذف الزامات امنیتی از آژانس اتمی را از خواسته‌های اصلی مذاکرات برای رفع تحریم‌ها دانسته و تنها تاکید کرده است: برگشت. در یک توافق دوجانبه که در ازای برخی محدودیت ها، منافع اقتصادی ملموسی برای ملت ایران به همراه خواهد داشت. او فکر می کند با هم بودن و پذیرش آن منطقی است.

امیر عبداللهیان در گفت‌وگو با المانیتور گفت: در هفته‌های اخیر بر اثر پیام‌های رد و بدل شده با آمریکایی‌ها، «پیشرفت‌هایی» در زمینه کسب تضمین‌ها حاصل شده است.

وزیر امور خارجه ایران درباره بازگشت به برجام و منافع اقتصادی برای ایران گفت: ما واقعاً می‌خواهیم این اتفاق بیفتد.

وزیر امور خارجه ایران گفت آمریکایی ها هفته گذشته به نیویورک پیام دادند: بیایید رودررو صحبت کنیم.

وی گفت: ما از صحبت مستقیم با آمریکا نمی ترسیم، اما باید متوجه باشیم که این اتفاق معادلات بازی را تغییر می دهد و دستاوردهایی برای ما به ارمغان می آورد.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: اگر آمریکایی ها جدی هستند و می خواهند اراده و تمایل خود را برای بازگشت به برجام نشان دهند، این پیام است.[های غیرمستقیم] بس است.”

310310

دکمه بازگشت به بالا